ثـــــــــــار الله


معروف است که تعداد ياران و همراهان سيد الشهدا «ع » که روز عاشورا در رکاب آن حضرت شهيد شدند، هفتاد و دو تن بود.اما در منابع مختلف، آمار کشته شدگان و سرهاي شهدا که بين قبايل مختلف تقسيم و به کوفه حمل شد، بيش از آن را نشان مي دهد، حتي تانود نفر هم ياد شده است.

در اسامي آنان نيز اختلافهايي ديده مي شود.اما در هر صورت، هفتاد و دو، رمز آن فدائيان راه خدا در رکاب حسين «ع » است و در زبان عارفانه شاعران، کربلا مناي عشق محسوب مي شود که امام، هفتاد و دو قرباني به پيشگاه خدا هديه نمود وخود، قرباني عظيم آن قربانگاه بلا و ابتلا بود.در تاريخ انقلاب اسلامي نيز، تعداد شهداي دفتر حزب جمهوري اسلامي که در هفتم تير سال 1360 ش.

در کربلاي «سرچشمه » با انفجار بمب توسط منافقين به شهادت رسيدند، هفتاد و دو تن بود و سيد الشهداي آن گروه، شهيد مظلوم آية الله بهشتي بود. مدارس و ميادين و اماکني به ياد آنان به اين نام، نامگذاري شده است.


ادامه مطلب

[ یک شنبه 9 آذر 1393  ] [ 08:18 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]

اين شعر که در چاووش خوانيهاي کاروانهاي مسافر کربلا خوانده مي شد، بر گرفته از کلام امام حسين «ع » هنگام خروج از مکه و حرکت به سوي مسلخ عشق، کوفه و کربلاست: «الا... و من کان باذلا فينا مهجته موطنا علي لقاء الله نفسه فليرحل معنا فاني راحل مصبحا ان شاء الله که دعوتي بود به آنکه هر کس آماده فدا کردن خون و جان و مهياي ديدار خداست، سحرگاهان همراه امام حرکت کند.دعوت به خط شهادت و ايثار، در مرام حسينيان و عاشورائيان نهفته است و کربلا و زيارت مرقد سيد الشهدا «ع »، رمز اين دل سپردن به کعبه عشق و مناي شهادت است.


هر که دارد هوس کرب و بلا، بسم الله 

هر که دارد سر همراهي ما، بسم الله


ادامه مطلب

[ یک شنبه 9 آذر 1393  ] [ 08:15 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


امام خميني «ره » فرموده است: «اين کلمه کل يوم عاشورا و کل ارض کربلا، يک کلمه بزرگي است... همه روز بايد ملت ما اين معني را داشته باشد که امروز روز عاشورا است و ما بايد مقابل ظلم بايستيم و همين جا هم کربلاست و بايد نقش کربلا را ما پياده کنيم، انحصار به يک زمين ندارد.انحصار به يک افراد نمي شود.قضيه کربلا منحصر به يک جمعيت هفتاد و چند نفري و يک سرزمين کربلا نبوده، همه زمينها بايد اين نقش را ايفا کنند.


ادامه مطلب

[ یک شنبه 9 آذر 1393  ] [ 08:12 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]

شيعه بايد آبها را گل کند 

خط سوم را به خون کامل کند

 خط سوم خط سرخ اولياست 


                  کربلا بارزترين منظور ماست

                        شيعه يعني تشنه ي جام بلا 

                              شيعگي يعني قيام کربلا


شيعه يعني بازتاب آسمان 

بر سر ني جلوه ي رنگين کمان

از لب ني بشنوم صوت تو را 

صوت «اني لا اري الموت » تو را                        شيعه يعني سالک پا در رکاب 

                               تا که خورشيد افکند از رخ نقاب

                                   اين سخن کوتاه کردم و السلام 

                                          شيعه يعني تيغ بيرون از نيام


ادامه مطلب

[ یک شنبه 9 آذر 1393  ] [ 08:04 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


پيرامون زنان در حادثه کربلا در دو محور سخن مي توان گفت: يکي آنکه آنان چند نفر و چه کساني بودند، ديگر آنکه چه نقشي داشتند.زناني که در کربلا حضور داشتند، برخي از اولاد علي «ع » بودند، و برخي جز آنان، چه از بني هاشم يا ديگران.زينب، ام کلثوم، فاطمه، صفيه، رقيه و ام هاني، از اولاد «ع » بودند، فاطمه و سکينه، دختران سيد الشهدا «ع » بودند، رباب، عاتکه، مادر محسن بن حسن، دختر مسلم بن عقيل، فضه نوبيه، کنيز خاص امام حسين «ع » و مادر وهب بن عبدالله نيز از زنان حاضر در کربلا بودند.

5 نفر زن که از خيام حسيني به طرف دشمن بيرون آمدند، عبارت بودند از: کنيز مسلم بن عوسجه، ام وهب زن عبدالله کلبي، مادر عبدالله کلبي، مادر عمر بن جناده، زينب کبري «ع ».زني که در عاشورا شهيد شد، مادر وهب بود، بانوي نميريه قاسطيه، زن عبدالله بن عمير کلبي که بر بالين شوهر آمد و از خدا آرزوي شهادت کرد و همانجا با عمود غلام شمر که بر سرش فرود آورد، کشته شد.


ادامه مطلب

[ یک شنبه 9 آذر 1393  ] [ 07:59 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]

جالب است ؛ سال 1393 با جمعه آغاز می شود و با جمعه پایان می پذیرد 

کاش سال 93 سال ظهور آقا امام زمان (عج) باشد...

اَللّهمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج...

طرح بنر و پوستر ولادت حضرت مهدی (عجل الله) | طرح افقی


ادامه مطلب

[ شنبه 8 آذر 1393  ] [ 11:09 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 1 ]

http://s3.picofile.com/file/7986051933/0Itw2.gif

محرم، درس زندگی

تو هر یک از ماه های خوب خدا، نسیم نعمت و رحمت بر مؤمنان می ورزه. ماه محرم، ماهیه که به ما یاد می ده چگونه زندگی کنیم. آموزه های عاشورا و حرکت بی مانند امام حسین(ع) فقط برای ما مسلمونا نیست، بلکه برای انسان و انسانیته. محرم به ما درس عزت، معنویت، ایثار، حماسه و عرفان می ده.

بعضی آدما زندگی رو در نفس کشیدن و خوردن می دونن؛ این جور زندگی، زندگی حیوانیه، ولی زندگی انسان، متعالی تر و فراتر از خور و خواب و خشم و شهوته.

این زندگی سرشار از ایمان و انسانیت و عزته که دین اسلام به اون حیات و زندگی طیبه و پاک می گه. امام حسین(ع) برای دست یافتن به این زندگی برتر و جاودانه، پذیرای شهادت شد و از بیعت با یزید خودداری کرد. بر این اساس، دیدگاه، هم مرگ و هم شهادت، خیر و سعادته، هم حیات و پیروزی و به فرموده قرآن، «اِحدی الحُسنیین» یکی از دو خوبی. پس شیفتگان حسین(ع) حق دارن نسبت به یاران آن حضرت و شهدای کربلا احساس حسرت کنن و با خود بگن: ای کاش ما هم در کنار شما بودیم و به فوز عظیم می رسیدیم!

http://s2.picofile.com/file/7985995478/%D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%85_%D8%AA%D8%B3%D9%84%DB%8C%D8%AA_zohor313yar_blogfa_com_7_.gif

لبیک یا حسین (علیه السلام)

 

ادامه مطلب

[ شنبه 8 آذر 1393  ] [ 10:51 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]

ز عطرِ حـریم تـو اگر دوریم ،

دلخوشیم به نسیمِ گاه گاهِ نگاهـت ...

خوب میدانم از هر که تـــو دل بـردی ، خرابِ عشـقت شد ...

پس بنگر ما را ؛ به نگاهی ...

که دلها، خراب آیاد تـــوست ...


ادامه مطلب

[ شنبه 8 آذر 1393  ] [ 10:49 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 30 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

درباره وبلاگ

این وبلاگ از دهه اول محرم کار خود را اغاز کرده و مطالب اون درباره محرم عزاداری ایثار امام و یارانش و پاسخگویی به شبهات میباشد
نويسندگان
آمار سایت
كل بازديدها : 66850 نفر
كل مطالب : 227 عدد
تعداد نظرات : 59 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 9 آبان 1393  عدد
آخرین بروز رسانی : جمعه 1 آبان 1394 
امکانات وب
روزشمار محرم عاشورا